Zapraszamy na dwudniowe szkolenie 29-30.05.2021r.

Tematyka szkolenia:

Najczęstszą czynnością w życiu konia jest przeżuwanie, większość koni spędza czas głównie na poszukiwaniu pożywienia, przebierają źdźbła w boksie, przemierzają łąki i padoki w poszukiwaniu najpyszniejszych kąsków, chętnie przyjmują paszę treściwą wciąż przeżuwając.

Jednym z aspektów holistycznego podejścia do chowu oraz treningu koni jest stan układu pokarmowego. Stan zębów, stawu skroniowo żuchwowego oraz aparatu gnykowego jest kluczowy nie tylko w kontekście żywienia koni ale również w treningu. Ilekroć zakładamy kantar ogłowie, kawecan – wywieramy wpływ na pysk i głowę konia a zwierzęta te mają ogromną skłonność do ukrywania bólu.

Ilość uczestników ograniczona. Kup bilet i zapewnij sobie udział!

Jaką wiedzę zdobędziesz?
  • Zrozumiesz anatomię i fizjologię czaszki oraz układu pokarmowego.
  • Poznasz biomechanikę żucia oraz najważniejsze funkcje stawów skroniowo żuchwowego oraz aparatu gnykowego.
  • Nauczysz się rozróżniać jednostki chorobowe układu pokarmowego i zrozumiesz ich rozwój oraz wpływ na dobrostan konia oraz trening.
  • Dowiesz się jak przygotować konia do wizyty stomatologicznej i jak postępować po wizycie.
  • Dowiesz się jak diagnozować uzębienie u konia i jakie są metody leczenia stomatologicznego.
  • Dowiesz się jaki wpływ na czaszkę konia ma praca na wędzidle.
Program szkolenia

Dzień pierwszy:

  • 9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników.
  • 10.00 – 11.30 Wykład: Historia stomatologii koni.
    Anatomia głowy i zębów. omówienie stawu skroniowo żuchwowego i aparatu gnykowego , unerwienie czaszki, znaczenie worków powietrznych u koni.
  • 11.30 – 11.45 Przerwa kawowa:
  • 11.45 – 13.30 Wykład:
    Charakterystyka budowy końskich zębów i wyjaśnienie potrzeby regularnych kontroli stomatologicznych wynikającej z anatomii, fizjologii i sposobu utrzymania w obecnych czasach.
  • 13.30 – 14.00 Przerwa obiadowa
  • 14:00 – 14:45 Wykład (prowadzący Justyna Kalbarczyk):
    Rehabilitacja stawu skroniowo żuchwowego. Techniki manipulacji stosowane w przygotowaniu pacjenta do wizyty stomatologicznej. Oraz postępowanie i terapia po zabiegu.
  • 14.15 – 16.00 Wykład:
    Holistyka układu pokarmowego – wpływ zdrowego uzębienia i poprawnej mechaniki żucia na cały organizm konia oraz komfort pracy, jakość przyswajania pokarmu, kondycja i osiągi treningowe, mechanika całego organizmu, brak bólu i swobodę żucia.
  • 16.00-16.15 Przerwa kawowa
  • 16.15- 18.15 Zajęcia praktyczne:
    Manipulacje stawu skroniowo żuchwowego.
    Badanie kliniczne podstawowe, zakres oceny uzębienia bez udziału lekarza weterynarii, próby ruchomości, obserwacja mechaniki żucia, rozpoznawanie podstawowych problemów i wad zgryzu.
    Kompletne przykładowe badanie z użyciem rozwieracza, dentaloskopu, analiza konkretnego przypadku na podstawie wykładów.

Dzień drugi:

  • 9.00 – 11.00 Wykład:
    Uzębienie a wiek – ocena zębów, kolejność wyrzynania się i wymiany mlecznych na stałe, anatomia zębów mlecznych.
    Biomechanika żucia w ujęciu praktycznym – wpływ na pracę i akceptację kontaktu, przyswajanie składników pokarmowych.
    Stomatologia jako nauka ogólna, to nie tylko zęby – analiza mechaniki, możliwości żucia, ewentualnego kształtowania zgryzu, punkty podparcia a mechanika stawu skroniowo żuchwowego, możliwości korekcji, mechanika współoddziaływania antagonistów.
    Objawy wskazujące na problem stomatologiczny i dlaczego są trudne do zauważenia (etologia ukrywania bólu).
    Profilaktyka i leczenie stomatologiczne – jak wyglądają kontrole stomatologiczne i leczenie, po co i jak często należy je wykonywać u konkretnych grup wiekowych; podstawowe czynniki ryzyka w grupach wiekowych (dlaczego te kontrole robimy tak często i jakie mogą być skutki ich braku), zasadności wykonywania dokładnego badania stomatologicznego w sedacji, dlaczego badanie ma wykonywać lekarz, odniesienie do ludzkiej stomatologii.
    Sprzęt stomatologiczny (prezentacja rozwieraczy, tarników, różnych końcówek, sond, endoskopu/dentaloskopu, materiałów do wypełnień itp.), badania dodatkowe – rtg, mri, usg, ct.
  • 11.00 – 11.30 Przerwa kawowa.
  • 11.30 – 13.00 Wykład:
    Tarnikowanie – prawidłowe i nieprawidłowe wykonanie, dlaczego to nie tylko wygładzenie ostrych krawędzi.
    jak wygląda wizyta stomatologiczna i dlaczego, przykłady badania dentaloskopowego, karty badania stomatologicznego, systemy numeryczne.
    Końska „stomatologia przyszłości” – leczenie kanałowe, wypełnienia, protetyka – jak to robią w innych krajach (Equine Dental Clinic Chrisa Pearce’a).
    Podstawowe wady zgryzu i wynikająca z nich potrzeba kontroli, możliwości korekty wad u młodych koni, ewentualna konieczność pozostawienia poważnych wad u koni starych, zgryz falisty, stopnie.
    Schorzenia końskich zębów, czyli stomatologia to nie tylko tarnikowanie – próchnica, zapalenia przyzębia, osad/kamień, leczenie kanałowe, martwe zęby, pęknięcia zębów, ekstrakcje, przetrwałe zęby mleczne.
    Schorzenia stawu skroniowo żuchwowego – ryzyko w korekcji uzębienia, możliwości zapobiegania i leczenia.
    Inne schorzenia w jamie ustnej, problemy związane z językiem, śluzówkami, ropnie itp.
    Praca na kontakcie – działanie ręki, oddziaływanie kiełzna na jamę ustną, działanie rzędu, kantara, kawecanu na głowę.
  • 13.00 -14.00 Przerwa obiadowa.
  • 14.00 – 16.00 Zajęcia praktyczne:
    Manipulacje stawu skroniowo żuchwowego.
    Badanie kliniczne podstawowe, zakres oceny uzębienia bez udziału lekarza weterynarii, próby ruchomości, obserwacja mechaniki żucia, rozpoznawanie podstawowych problemów i wad zgryzu.
    Kompletne przykładowe badanie z użyciem rozwieracza, dentaloskopu, analiza konkretnego przypadku na podstawie wykładów.
    Prezentacja – Tarnikowanie oraz inne ewentualne problemy.
  • 16.00 – 16.15 Przerwa kawowa
  • 16.17 – 17.30 Zajęcia praktyczne:
    Analiza koni przed i po wykonaniu usługi stomatologicznej – obserwacja i palpacja podstawowych wad stomatologicznych.
  • 17.30-18.00 Zakończenie szkolenia

 

Prowadzące

lek. wet. Monika Olejniczak

Lekarz weterynarii z zamiłowaniem zawodowym w kierunku medycyny sportowej, stomatologii, biomechaniki koni oraz żywienia. Będąc przede wszystkim właścicielem koni i jeźdźcem, propaguje naukowe podejście do treningu koni i wykorzystanie wiedzy zdobytej jako lekarz w pracy z podopiecznymi końmi i jeźdźcami. Szukanie przyczyn problemów i dyskomfortu koni, popchnęło ją również w kierunku zgłębiania zagadnień końskiego pyska, badania wpływu biomechaniki żucia i stanu uzębienia na pracę i rehabilitacje koni, ostatecznie formując stomatologię jako główną pasję i kierunek rozwoju.

Uczestniczka szerokiego spektrum szkoleń poświęconych zarówno medycynie koni (w zakresie ortopedii, stomatologii, interny, medycyny regeneracyjnej i wielu innych) jak i samemu jeździectwu, m.in. z dr Sue Dyson, prof. Jean-Marie Denoix, dr Virgine Coudry, prof. Renate Weller czy Janem Bemelmansem lub Elaine Butler. Wiedzę stomatologiczną miała okazję zdobywać od takich nazwisk jak dr Chris Pearce czy dr Gerhard Steenkamp, a żywieniowo współpracować z lekarzami-żywieniowcami z Wielkiej Brytanii. Aktualnie w trakcie europejskiego kursu specjalizacyjnego diagnostyki patologii układu ruchu z prof. Denoix (CEICELP).

Czując ciągłą potrzebę rozwoju i zdobywania szerokiego spektrum wiedzy, podjęła też współpracę z ogrodem zoologicznym w Poznaniu, poszerzając swoje doświadczenie kliniczne o medycynę, stomatologię i żywienie zwierząt egzotycznych.

Pozaweterynaryjnie rozwija się w treningu koni i par ujeżdżeniowych od postaw do poziomu C/CC, treningach ujeżdżenia skokowego i szeroko pojętej pracy z ziemi. Stara się łączyć w treningu doświadczenie praktyczne z wiedzą weterynaryjną (a więc biomechaniką, fizjologią treningu, neuromechanizmami uczenia się) i dietetyczną dla tworzenia kompleksowych programów treningowych zaplanowanych pod konkretnego konia.

inż. Justyna Kalbarczyk

Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku zootechnika o specjalizacji profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni. Studiowała również na Politechnice w Walencji na kierunku Ingeniería Agroalimentaria y del Medio Rural.

Ukończyła technikum hodowli koni oraz technikum weterynaryjne. Napisała pierwszą w Polsce pracę inżynierską na temat zastosowania kinesiotapingu u koni. W 2016 roku ukończyła studium zoofizjoterapii psów i kotów.

Od 2016 roku szkoli się w Europie w tematyce powięzi i manipulacji stawowych. W swojej praktyce stosuje kinesiotaping, suche igłowanie, terapię manualną, maipulacje powięziowe i stawowe ( stecco, myofascial Kinetic Lines).
Dzięki edukacji i wieloletniej praktyce terapeutycznej oraz doświadczeniu jeździeckiemu ma możliwość spojrzenia na konia w sposób holistyczny.

Osoby który wpłyneły na jej filozofię pracy to Vibeke Sødring Elbrønd i Rikke M. Schult, Tove Due, Tuulia Luomala, Mika Pihlman.
Uczestniczyła w wielu wykładach oraz kursach o tematyce fizjoterapii i rehabilitacji zwierząt w kraju, a także za granicą. Praktykowała w Polsce, Anglii, Niemczech i Hiszpanii, Danii, Finlandii.

Termin i lokalizacja

Data: 29 – 30 maja 2021r.

Miejsce: KS Celbant Bieliny 6A, 05-088 Bieliny woj. Mazowieckie

Cena oraz płatność

1000 zł brutto

Płatność jednorazowa podczas rejestracji

 Cena zawiera:

  • Udział w zajęciach praktycznych i teoretycznych
  • Materiały szkoleniowe
  • Przerwy kawowe

 

Rejestracja

Rejestracja na szkolenie należy dokonać składając i opłacając zamówienie klikając w link Zarejestruj się

Prowadząca

lek. wet. Monika Olejniczak

Prowadząca

inż. justyna kalbarczyk